Premier Liga
Ukraine
League level:
First Tier
Reigning champion:
Shakhtar Donetsk
Record-holding champions:
Dynamo Kyiv 16 time(s)
UEFA coefficient:
18. Pos. 28.000 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 436
- Foreigners: 83 Players 19.0%
- ø-Market value: €887k
- ø-Age: 25.9
- Most valuable player: Georgiy Sudakov €35.00m
Complete Premier Liga schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 7/28/234:00 PM | ||||||
(8.) Obolon | 0:0 | Kolos Kovalivka (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(14.) Veres Rivne | 0:2 | Polissya (3.) | ||||
Sat 7/29/232:00 PM | ||||||
(6.) Rukh Lviv | 2:1 | Zorya Lugansk (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(12.) Metalist 1925 | 1:2 | Shakhtar D. (5.) | ||||
Sun 7/30/232:00 PM | ||||||
(15.) LNZ Cherkasy | 0:2 | Chornomorets (2.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Dynamo Kyiv | 4:1 | FK Minaj (16.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) FK Oleksandriya | 1:0 | Kryvbas (13.) | ||||
Wed 10/25/232:00 PM | ||||||
(10.) Vorskla Poltava | 2:3 | SK Dnipro-1 (4.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 8/2/234:00 PM | ||||||
(12.) Veres Rivne | 1:1 | Shakhtar D. (6.) | ||||
Fri 8/4/234:00 PM | ||||||
(11.) Obolon | 2:4 | Dynamo Kyiv (1.) | ||||
Sat 8/5/232:00 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 0:3 | LNZ Cherkasy (10.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(4.) FK Oleksandriya | 1:0 | Metalist 1925 (13.) | ||||
Sun 8/6/232:00 PM | ||||||
(3.) SK Dnipro-1 | 2:1 | Polissya (9.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(5.) Kolos Kovalivka | 2:0 | Chornomorets (7.) | ||||
(14.) Zorya Lugansk | 1:3 | Kryvbas (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(2.) Rukh Lviv | 4:1 | Vorskla Poltava (15.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/12/232:00 PM | ||||||
(7.) Chornomorets | 2:0 | Obolon (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Kolos Kovalivka | 2:0 | Veres Rivne (13.) | ||||
(9.) Polissya | 0:1 | Rukh Lviv (2.) | ||||
Sun 8/13/2312:00 PM | ||||||
(14.) FK Minaj | 1:1 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(16.) Vorskla Poltava | 1:2 | Zorya Lugansk (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) Kryvbas | 2:0 | LNZ Cherkasy (10.) | ||||
Mon 8/14/234:00 PM | ||||||
(5.) Shakhtar D. | 2:1 | FK Oleksandriya (6.) | ||||
Thu 12/7/232:00 PM | ||||||
(1.) Dynamo Kyiv | 4:2 | Metalist 1925 (15.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/18/234:00 PM | ||||||
(12.) LNZ Cherkasy | 1:2 | Polissya (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(10.) Zorya Lugansk | 0:0 | FK Oleksandriya (6.) | ||||
Sat 8/19/232:00 PM | ||||||
(15.) Veres Rivne | 1:2 | Vorskla Poltava (14.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(13.) Metalist 1925 | 1:0 | FK Minaj (16.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Rukh Lviv | 1:1 | Kolos Kovalivka (4.) | ||||
Sun 8/20/232:00 PM | ||||||
(7.) SK Dnipro-1 | 1:2 | Obolon (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Chornomorets | 3:2 | Dynamo Kyiv (3.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Kryvbas | 3:3 | Shakhtar D. (5.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/26/232:00 PM | ||||||
(14.) LNZ Cherkasy | 0:1 | Metalist 1925 (10.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) FK Oleksandriya | 0:3 | Polissya (5.) | ||||
Sun 8/27/2312:00 PM | ||||||
(15.) FK Minaj | 1:1 | Zorya Lugansk (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 0:2 | Shakhtar D. (2.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(11.) Vorskla Poltava | 2:1 | Chornomorets (6.) | ||||
Mon 8/28/234:00 PM | ||||||
(13.) Obolon | 0:0 | Kryvbas (7.) | ||||
Wed 11/1/235:00 PM | ||||||
(4.) Rukh Lviv | 0:2 | SK Dnipro-1 (3.) | ||||
Wed 5/1/242:30 PM | ||||||
(1.) Dynamo Kyiv | 3:0 | Veres Rivne (16.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/1/234:00 PM | ||||||
(15.) Veres Rivne | 3:1 | Chornomorets (8.) | ||||
Sat 9/2/2312:00 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 1:4 | Shakhtar D. (2.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(3.) Polissya | 2:0 | Obolon (13.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(7.) Vorskla Poltava | 1:0 | FK Oleksandriya (10.) | ||||
Sun 9/3/2312:00 PM | ||||||
(4.) SK Dnipro-1 | 0:0 | LNZ Cherkasy (14.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Kolos Kovalivka | 0:3 | Kryvbas (5.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Rukh Lviv | 1:1 | Metalist 1925 (11.) | ||||
Thu 4/4/242:30 PM | ||||||
(12.) Zorya Lugansk | 0:3 | Dynamo Kyiv (1.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/15/235:30 PM | ||||||
(8.) Metalist 1925 | 2:1 | Zorya Lugansk (13.) | ||||
Sat 9/16/232:00 PM | ||||||
(5.) Chornomorets | 1:0 | Polissya (6.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Shakhtar D. | 1:0 | Obolon (14.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(11.) FK Oleksandriya | 1:1 | FK Minaj (16.) | ||||
Sun 9/17/2312:00 PM | ||||||
(12.) LNZ Cherkasy | 2:1 | Rukh Lviv (7.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(4.) SK Dnipro-1 | 1:1 | Kolos Kovalivka (9.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 2:1 | Veres Rivne (15.) | ||||
Mon 9/18/234:00 PM | ||||||
(1.) Dynamo Kyiv | 2:0 | Vorskla Poltava (10.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/22/234:00 PM | ||||||
(13.) Obolon | 0:0 | Veres Rivne (15.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(11.) FK Oleksandriya | 1:5 | Chornomorets (5.) | ||||
Sat 9/23/2312:00 PM | ||||||
(12.) LNZ Cherkasy | 2:4 | Dynamo Kyiv (1.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(6.) Polissya | 2:1 | FK Minaj (16.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(10.) Vorskla Poltava | 1:4 | Kryvbas (3.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Rukh Lviv | 1:1 | Shakhtar D. (2.) | ||||
Sun 9/24/232:00 PM | ||||||
(14.) Zorya Lugansk | 0:1 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) Metalist 1925 | 0:0 | Kolos Kovalivka (9.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/30/232:00 PM | ||||||
(15.) Veres Rivne | 0:0 | LNZ Cherkasy (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Shakhtar D. | 1:2 | Vorskla Poltava (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Chornomorets | 0:0 | Zorya Lugansk (14.) | ||||
Sun 10/1/2312:00 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 0:1 | Obolon (11.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(4.) Kryvbas | 1:3 | Rukh Lviv (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Kolos Kovalivka | 0:0 | Polissya (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Dynamo Kyiv | 4:2 | FK Oleksandriya (13.) | ||||
Mon 10/2/234:00 PM | ||||||
(3.) SK Dnipro-1 | 1:0 | Metalist 1925 (10.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/6/232:00 PM | ||||||
(5.) Polissya | 3:2 | Dynamo Kyiv (1.) | ||||
Sat 10/7/2312:00 PM | ||||||
(3.) SK Dnipro-1 | 2:0 | Veres Rivne (15.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(12.) LNZ Cherkasy | 0:0 | FK Oleksandriya (13.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Kolos Kovalivka | 0:0 | Vorskla Poltava (8.) | ||||
Sun 10/8/2312:00 PM | ||||||
(10.) Obolon | 1:0 | Metalist 1925 (11.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Rukh Lviv | 0:0 | FK Minaj (16.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(4.) Kryvbas | 1:0 | Chornomorets (6.) | ||||
Thu 4/18/242:30 PM | ||||||
(14.) Zorya Lugansk | 1:3 | Shakhtar D. (2.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/20/234:00 PM | ||||||
(10.) Obolon | 2:4 | Zorya Lugansk (13.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(11.) Metalist 1925 | 1:3 | Kryvbas (4.) | ||||
Sat 10/21/232:00 PM | ||||||
(7.) Chornomorets | 3:0 | FK Minaj (16.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Shakhtar D. | 3:0 | LNZ Cherkasy (14.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(12.) FK Oleksandriya | 0:1 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
Sun 10/22/2312:00 PM | ||||||
(15.) Veres Rivne | 2:5 | Rukh Lviv (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(9.) Vorskla Poltava | 0:3 | Polissya (5.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 0:1 | SK Dnipro-1 (1.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/28/2312:00 PM | ||||||
(2.) Kryvbas | 3:0 | SK Dnipro-1 (5.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 1:1 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(14.) Zorya Lugansk | 0:1 | Polissya (3.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(6.) Rukh Lviv | 0:0 | FK Oleksandriya (13.) | ||||
Sun 10/29/2312:00 PM | ||||||
(10.) LNZ Cherkasy | 3:0 | Obolon (12.) | ||||
(16.) FK Minaj | 0:0 | Veres Rivne (15.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(9.) Vorskla Poltava | 2:2 | Metalist 1925 (11.) | ||||
Wed 5/1/2412:00 PM | ||||||
(7.) Chornomorets | 1:4 | Shakhtar D. (1.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/3/234:00 PM | ||||||
(5.) Dynamo Kyiv | 0:1 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Sat 11/4/2312:00 PM | ||||||
(11.) LNZ Cherkasy | 1:1 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
Sun 11/5/2312:00 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 0:0 | Vorskla Poltava (10.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(9.) Metalist 1925 | 2:1 | Chornomorets (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(15.) Veres Rivne | 2:2 | Zorya Lugansk (13.) | ||||
Mon 11/6/232:00 PM | ||||||
(4.) Polissya | 1:1 | Kryvbas (2.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) SK Dnipro-1 | 1:0 | FK Oleksandriya (14.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Rukh Lviv | 2:2 | Obolon (12.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/10/234:00 PM | ||||||
(7.) Kolos Kovalivka | 2:0 | FK Minaj (16.) | ||||
Sat 11/11/2312:00 PM | ||||||
(12.) Obolon | 0:1 | Vorskla Poltava (9.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(3.) Polissya | 2:1 | Metalist 1925 (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(13.) FK Oleksandriya | 1:0 | Veres Rivne (15.) | ||||
Sun 11/12/2312:00 PM | ||||||
(5.) Kryvbas | 0:2 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(14.) Zorya Lugansk | 1:2 | LNZ Cherkasy (10.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) Chornomorets | 2:3 | Rukh Lviv (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(2.) Shakhtar D. | 1:3 | SK Dnipro-1 (1.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/24/236:00 PM | ||||||
(2.) Shakhtar D. | 0:0 | Polissya (5.) | ||||
Sat 11/25/2312:00 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 0:1 | Kryvbas (4.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(15.) Veres Rivne | 4:3 | Metalist 1925 (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) Vorskla Poltava | 0:0 | LNZ Cherkasy (10.) | ||||
Sun 11/26/232:00 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 2:0 | Rukh Lviv (6.) | ||||
Mon 11/27/234:00 PM | ||||||
(1.) SK Dnipro-1 | 5:2 | Chornomorets (9.) | ||||
Wed 4/17/245:00 PM | ||||||
(13.) FK Oleksandriya | 2:2 | Obolon (12.) | ||||
Thu 5/9/242:30 PM | ||||||
(7.) Kolos Kovalivka | 0:1 | Zorya Lugansk (14.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/1/234:00 PM | ||||||
(5.) Polissya | 1:1 | Veres Rivne (15.) | ||||
Sat 12/2/2312:00 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 0:0 | Obolon (11.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 2:1 | FK Oleksandriya (14.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(4.) SK Dnipro-1 | 1:2 | Vorskla Poltava (7.) | ||||
Sun 12/3/232:00 PM | ||||||
(10.) Chornomorets | 1:3 | LNZ Cherkasy (9.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:0 | Metalist 1925 (12.) | ||||
Mon 12/4/2312:00 PM | ||||||
(13.) Zorya Lugansk | 0:0 | Rukh Lviv (6.) | ||||
Wed 4/17/242:30 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 1:3 | Dynamo Kyiv (2.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/8/232:00 PM | ||||||
(5.) Polissya | 1:1 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:0 | Veres Rivne (15.) | ||||
Sat 12/9/232:00 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 2:2 | Zorya Lugansk (12.) | ||||
Sun 12/10/2312:00 PM | ||||||
(7.) Vorskla Poltava | 1:1 | Rukh Lviv (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Chornomorets | 1:0 | Kolos Kovalivka (9.) | ||||
Mon 12/11/231:00 PM | ||||||
(13.) Metalist 1925 | 0:3 | FK Oleksandriya (11.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 2:0 | Obolon (14.) | ||||
Sat 3/23/242:30 PM | ||||||
(10.) LNZ Cherkasy | 1:2 | FK Minaj (16.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/23/242:30 PM | ||||||
(10.) LNZ Cherkasy | 0:3 | Kryvbas (3.) | ||||
Sun 2/25/2412:00 PM | ||||||
(15.) Veres Rivne | 0:2 | Kolos Kovalivka (7.) | ||||
(4.) SK Dnipro-1 | 1:1 | FK Minaj (16.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(14.) Metalist 1925 | 2:4 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(6.) Rukh Lviv | 1:1 | Polissya (5.) | ||||
Mon 2/26/2412:00 PM | ||||||
(11.) Zorya Lugansk | 1:0 | Vorskla Poltava (8.) | ||||
(12.) FK Oleksandriya | 0:3 | Shakhtar D. (1.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(13.) Obolon | 1:1 | Chornomorets (9.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/1/245:00 PM | ||||||
(5.) Polissya | 0:1 | LNZ Cherkasy (10.) | ||||
Sat 3/2/2412:00 PM | ||||||
(15.) FK Minaj | 2:0 | Metalist 1925 (14.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(7.) Vorskla Poltava | 2:1 | Veres Rivne (16.) | ||||
(2.) Dynamo Kyiv | 1:0 | Chornomorets (9.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 0:1 | Rukh Lviv (6.) | ||||
Sun 3/3/2412:00 PM | ||||||
(13.) Obolon | 0:1 | SK Dnipro-1 (3.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(12.) FK Oleksandriya | 0:0 | Zorya Lugansk (11.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 5:2 | Kryvbas (4.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 3/7/242:30 PM | ||||||
(11.) Zorya Lugansk | 2:0 | FK Minaj (16.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(15.) Veres Rivne | 1:1 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
Fri 3/8/2412:00 PM | ||||||
(4.) SK Dnipro-1 | 0:1 | Rukh Lviv (5.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(14.) Metalist 1925 | 1:1 | LNZ Cherkasy (9.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 3:2 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
Sat 3/9/2412:00 PM | ||||||
(10.) Chornomorets | 0:1 | Vorskla Poltava (7.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(6.) Polissya | 1:2 | FK Oleksandriya (12.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 1:0 | Obolon (13.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 3/12/2412:00 PM | ||||||
(8.) LNZ Cherkasy | 1:1 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 2:0 | Zorya Lugansk (12.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:0 | FK Minaj (16.) | ||||
Fri 3/15/245:00 PM | ||||||
(10.) FK Oleksandriya | 1:0 | Vorskla Poltava (7.) | ||||
Sat 3/16/2412:00 PM | ||||||
(15.) Metalist 1925 | 1:4 | Rukh Lviv (5.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(13.) Obolon | 1:0 | Polissya (6.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 1:0 | Kolos Kovalivka (9.) | ||||
Sun 3/17/242:30 PM | ||||||
(11.) Chornomorets | 0:1 | Veres Rivne (14.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/30/2412:00 PM | ||||||
(13.) Obolon | 0:3 | Shakhtar D. (1.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(6.) Polissya | 1:4 | Chornomorets (8.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(14.) Veres Rivne | 0:2 | Kryvbas (3.) | ||||
Sun 3/31/2412:00 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 2:2 | FK Oleksandriya (10.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(11.) Zorya Lugansk | 2:1 | Metalist 1925 (15.) | ||||
(7.) Vorskla Poltava | 1:5 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(12.) Kolos Kovalivka | 0:2 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
Mon 4/1/245:00 PM | ||||||
(5.) Rukh Lviv | 1:0 | LNZ Cherkasy (9.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/6/242:30 PM | ||||||
(13.) Veres Rivne | 3:0 | Obolon (14.) | ||||
Sun 4/7/2412:00 PM | ||||||
(8.) Chornomorets | 3:2 | FK Oleksandriya (12.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(11.) Kolos Kovalivka | 1:1 | Metalist 1925 (15.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 3:1 | Rukh Lviv (5.) | ||||
Mon 4/8/2412:00 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 2:3 | Polissya (6.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 1:1 | LNZ Cherkasy (9.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 1:1 | Vorskla Poltava (7.) | ||||
Tue 4/9/2412:00 PM | ||||||
(4.) SK Dnipro-1 | 2:2 | Zorya Lugansk (10.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/13/2412:00 PM | ||||||
(13.) Obolon | 1:1 | FK Minaj (16.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(12.) FK Oleksandriya | 0:1 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(5.) Rukh Lviv | 1:1 | Kryvbas (3.) | ||||
Sun 4/14/2412:00 PM | ||||||
(7.) Vorskla Poltava | 0:1 | Shakhtar D. (1.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(9.) Zorya Lugansk | 1:0 | Chornomorets (10.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(6.) Polissya | 1:0 | Kolos Kovalivka (11.) | ||||
Mon 4/15/242:30 PM | ||||||
(8.) LNZ Cherkasy | 1:0 | Veres Rivne (14.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(15.) Metalist 1925 | 1:1 | SK Dnipro-1 (4.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/20/242:30 PM | ||||||
(10.) Chornomorets | 1:2 | Kryvbas (3.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(8.) Vorskla Poltava | 0:2 | Kolos Kovalivka (11.) | ||||
Sun 4/21/2412:00 PM | ||||||
(14.) Veres Rivne | 1:1 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(12.) FK Oleksandriya | 1:2 | LNZ Cherkasy (7.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 3:0 | Polissya (6.) | ||||
Mon 4/22/2412:00 PM | ||||||
(16.) FK Minaj | 1:1 | Rukh Lviv (5.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(15.) Metalist 1925 | 1:1 | Obolon (13.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:1 | Zorya Lugansk (9.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/27/2412:00 PM | ||||||
(15.) FK Minaj | 2:0 | Chornomorets (11.) | ||||
(4.) SK Dnipro-1 | 1:2 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(7.) LNZ Cherkasy | 0:3 | Shakhtar D. (1.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(5.) Rukh Lviv | 3:1 | Veres Rivne (14.) | ||||
Sun 4/28/2412:00 PM | ||||||
(8.) Zorya Lugansk | 0:0 | Obolon (13.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(10.) Kolos Kovalivka | 0:0 | FK Oleksandriya (12.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 3:0 | Metalist 1925 (16.) | ||||
Mon 4/29/245:00 PM | ||||||
(6.) Polissya | 1:0 | Vorskla Poltava (9.) |
27.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/4/2412:00 PM | ||||||
(12.) FK Oleksandriya | 2:2 | Rukh Lviv (5.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(13.) Obolon | 1:0 | LNZ Cherkasy (7.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(15.) Metalist 1925 | 3:2 | Vorskla Poltava (9.) | ||||
Sun 5/5/2412:00 PM | ||||||
(6.) Polissya | 1:1 | Zorya Lugansk (8.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 5:0 | Kolos Kovalivka (10.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 3:0 | Chornomorets (11.) | ||||
Mon 5/6/2412:00 PM | ||||||
(4.) SK Dnipro-1 | 1:0 | Kryvbas (3.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(14.) Veres Rivne | 3:1 | FK Minaj (16.) |
28.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/11/2412:00 PM | ||||||
(11.) Vorskla Poltava | 2:3 | FK Minaj (15.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(13.) Obolon | 0:0 | Rukh Lviv (5.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 1:0 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
Sun 5/12/2412:00 PM | ||||||
(10.) FK Oleksandriya | 1:0 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(9.) Chornomorets | 3:0 | Metalist 1925 (16.) | ||||
Mon 5/13/241:00 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 0:1 | Polissya (6.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(12.) Kolos Kovalivka | 1:3 | LNZ Cherkasy (7.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(8.) Zorya Lugansk | 1:1 | Veres Rivne (14.) |
29.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/18/242:30 PM | ||||||
(2.) Dynamo Kyiv | 3:1 | Kryvbas (3.) | ||||
Sun 5/19/2412:00 PM | ||||||
(7.) LNZ Cherkasy | 2:1 | Zorya Lugansk (9.) | ||||
2:30 PM | ||||||
(16.) Metalist 1925 | 3:3 | Polissya (6.) | ||||
(15.) FK Minaj | 3:2 | Kolos Kovalivka (12.) | ||||
(14.) Veres Rivne | 2:2 | FK Oleksandriya (11.) | ||||
(8.) Vorskla Poltava | 3:1 | Obolon (13.) | ||||
(5.) Rukh Lviv | 2:0 | Chornomorets (10.) | ||||
(4.) SK Dnipro-1 | 1:1 | Shakhtar D. (1.) |
30.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/24/242:30 PM | ||||||
(7.) LNZ Cherkasy | 1:0 | Vorskla Poltava (9.) | ||||
Sat 5/25/242:30 PM | ||||||
(3.) Kryvbas | 3:0 | FK Minaj (15.) | ||||
(14.) Obolon | 0:3 | FK Oleksandriya (8.) | ||||
(12.) Chornomorets | 0:2 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
(10.) Zorya Lugansk | 0:1 | Kolos Kovalivka (11.) | ||||
(6.) Rukh Lviv | 1:2 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
(5.) Polissya | 2:0 | Shakhtar D. (1.) | ||||
(16.) Metalist 1925 | 1:2 | Veres Rivne (13.) |